Paschał z wosku pszczelego

Wysłano na3 Lata temu

Paschał to duża woskowa świeca (z wosku pszczelego), którą zapala się w Wigilię Paschalną i ustawia w centrum prezbiterium lub obok ambony na czas Okresu Wielkanocnego. Jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Ogień to symbol światła Chrystusa. Poza tym to również symbol słupa ognia, który towarzyszył Izraelitom na pustyni. Każdy Paschał wykonany jest z wosku, jako owoc pracy pszczelego roju. Alfa i Omega to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego. Symbolizują one Chrystusa, a więc początek i koniec. Ponadto na świecy zawsze znajduje się aktualny rok. To znak, że Jezus jest ze swoimi dziećmi zawsze, bez względu na okres historyczny. Krzyż to symbol chrześcijaństwa, męki i śmierci Jezusa. Ozdobne, duże, czerwone gwoździe to z kolei symbol pięciu ran Jezusa, jakie otrzymał podczas drogi krzyżowej.

Poza okresem wielkanocnym Paschał stawia się koło chrzcielnicy i od niego zapala się świecę chrzcielną. Symbolizuje to narodzenie się dziecka dla królestwa Bożego.

W trakcie pogrzebu zapalony paschał umieszcza się obok trumny. Zwyczaj ten symbolizuje naukę o zmartwychwstaniu Chrystusa zapowiadając zmartwychwstanie umarłych, stawia we właściwym świetle tajemnicę śmierci człowieka.

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Ustawienia

Kliknij po więcej produktów.
Nie znaleziono produktów.

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zarejestruj